piątek, 30 listopada 2012

WEGAŃSKA KREMÓWKA + KONKURS DLA ALERGIKÓW


 


Dzisiaj bardzo prosty przepis na super pyszne ciasto – moim zdaniem wersja wegańska jest dużo smaczniejsza niż kremówki z większości cukierni i to mi daje do myślenia: co też oni dają do tych kupnych ciastek, że w domu robię lepsze, mimo że bez mleka, masła i jajek? Za pierwszym razem mąż nie chciał uwierzyć, że to dietetyczna kremówka, a córka powiedziała, że ona już nie chce tych z cukierni, tylko zawsze mam robić taką. Za drugim razem zrobiłam jeszcze bardziej wypasioną wersję, bo ubiłam Millę i wyłożyłam ją na warstwę kremu. Py-cho-ta, ale już niewegańska.
Przy okazji, chciałam alergikom zaproponować zabawę. Jeśli komuś przydałaby się Milla (pisałam o niej tutaj) do świątecznych wypieków, napiszcie pod tym postem, do czego by Wam była potrzebna, a ja wyślę Wam (ewentualnie rozlosuję, jeśli chętnych będzie więcej) 2 opakowania Milli – razem 0,5 l – co powinno wystarczyć do większości przepisów. Na pomysły czekam przez tydzień, czyli do 6 grudnia.

KREMÓWKA WANILIOWA dla wegan i alergików

  • 2 płaty ciasta francuskiego

Ciasto francuskie rozwinąć upiec według przepisu na opakowaniu. Polecam posmarować powierzchnię ciasta przed pieczeniem mlekiem roślinnym lub wodą.

  • 1l mleka orkiszowego
  • 4 budynie waniliowe z cukrem
  • ok. 250 g nieutwardzanej margaryny bezmlecznej
  • cukier waniliowy
  • (+ ewentualnie 1-2 łyżeczki ekstraktu z wanilii)
  • (+ ewentualnie ok. 1-2 łyżki skrobii i nieco wody lub mleka orkiszowego do jej rozpuszczenia, jeśli budyń nie wyjdzie wystarczająco gęsty)

  • cukier puder

Odlać ok. 200 ml mleka i wymieszać z nim budynie. Pozostałe mleko zagotować z cukrem waniliowym. Skręcić ogień do minimum, dodać mleko z budyniem, cały czas mieszać, aż zgęstnieje i zacznie bulgotać. Jeśli masa nie będzie wystarczająco gęsta (to zależy od gatunku użytego budyniu) – a musi być gęsta – dodać dodatkową skrobię (1-2 łyżki) rozbełtaną w niewielkiej ilości wody/mleka orkiszowego. Wyłączyć gaz, garnek nakryć folią aluminiową, żeby nie zrobił się kożuch, wystudzić. Zupełnie wystudzony budyń zmiksować z margaryną (najlepiej najpierw dać ok. 150-200 g, a potem ewentualnie dołożyć więcej). Gotową masą przełożyć upieczone płaty ciasta francuskiego. Wstawić do lodówki, najlepiej na całą dobę – wtedy kremówka znacznie lepiej się kroi. Przed podaniem popudrować przez sitko (nie wcześniej, bo puder zacznie się topić). Smacznego!


sobota, 24 listopada 2012

CYNAMONOWE ZAWIJAŃCE dla wegan i alergików



Doskonały przepis stąd, nieco tylko przeze mnie zmieniony, na pyszne cynamonowo-cukrowe drożdżówki. Mimo że bezmelczne i bezjajeczne, są sto razy lepsze niż te z piekarni! U nas zniknęły we wprost zastraszającym tempie. Bardzo polecam.

CYNAMONOWE ZAWIJAŃCE

Ciasto:

1 szklanka dozwolonego mleka (roślinnego, koziego, etc. U mnie Bebilon Pepti)
8-10 łyżek oleju
1/2 szklanki cukru
1/4 łyżeczki soli
4 szklanki maki
30 g drożdży

Nadzienie:

2 łyżki roztopionej margaryny bezmlecznej (lub sklarowanego masła)
1/2 szklanki cukru
2 łyżeczki cynamonu

Mleko podgrzać, drożdże wymieszać z 1 łyżką mąki, 1 łyżką cukru i 1/4 szklanki mleka. Odstawić na 10 minut w ciepłym miejscu. Mąkę przesiać przez sitko, dodać pozostałe składniki oraz zaczyn i wyrobić miękkie, elastyczne ciasto. Odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Rozwałkować prostokąt o wymiarach ok. 40x 25 cm, posmarować roztopioną margaryną i posypać cukrem wymieszanym z cynamonem. Zwinąć jak roladę. Pokroić delikatnie i układać na blasze posmarowanej olejem. Odstawić jeszcze na 10 minut. Piec ok. 10 minut w temp. 200ºC. Można podawać posmarowane lukrem lub posypać cukrem pudrem. Smacznego!