▼
niedziela, 14 listopada 2010
JAGIEŁKA JOGURTOWA na śniadanie
Ostatnimi czasy moje standardowe śniadanie. Długo nie mogłam się przekonać do kaszy jaglanej, aż względy zdrowotne mnie do tego zmusiły. Teraz jem ją jednak nie dlatego, że muszę, lecz dlatego, że mi po prostu smakuje. Kluczową sprawą w przypadku kaszy jaglanej jest sparzenie jej wrzątkiem i wypłukanie, dzięki czemu pozbawiamy ją charakterystycznej goryczki. Polecam wszystkim na bardzo zdrowe i smaczne śniadanko.
JAGIEŁKA JOGURTOWA na śniadanie
Składniki (na 1 porcję):
2-3 łyżki kaszy jaglanej
ok. szklanki wody, szczypta soli
ok. ½ szklanki jogurtu (u mnie naturalny + cukier do smaku) – dajemy tyle, żeby nam pasowała konsystencja
dodatki smakowe:
cukier waniliowy/ owoce jagodowe (poza sezonem mrożone - na zdjęciu rozmrożone już, zmiksowane truskawki)/ cynamon / orzechy / rodzynki i inne suszone owoce / kawałki jabłka lub co wam jeszcze wyobraźnia podpowie
Wykonanie:
Kaszę wysypać na drobne sitko, przelać obficie wrzątkiem i starannie wypłukać zimną wodą. Wodę zagotować w garnuszku ze szczyptą soli, wrzucić kaszę, gotować do miękkości (ok. 10 minut). Ugotowaną kaszę osączyć na sitku, jeśli zapomnieliśmy wcześniej rozmrozić owoce, to możemy je po prostu wymieszać z gorącą kaszą (idealny patent na drobne owoce – maliny, jagody), po czym dodać jogurt i dosłodzić do smaku. Kaszka doskonale smakuje też np. posypana łyżeczką cynamonu i cukrem, lub tartymi orzechami. Polecam eksperymenty z ulubionymi dodatkami. Smacznego!
Jesienna aura w tym roku jest tak niesamowita, że ostatnio co weekend wyrywamy się w góry. Oto kilka obrazków, które zapadły nam w pamięć:
Gorce październikowe
Przy szlaku na Stare Wierchy
W Gorcach w listopadzie
Schronisko na Maciejowej
wygląda pysznie....muszę spróbować;)
OdpowiedzUsuńOstatnio kupiłam kaszę jaglaną do muffinków. Prażona mi smakuje nawet z goryczką. Ale w sumie nie miałam na nią innego pomysłu. Twój zapiszę sobie w zakładkach i spróbuję nastepnym razem:)
OdpowiedzUsuńzjadłabym ją bez namysłu
OdpowiedzUsuńw życiu nie jadłam kaszy jaglanej :) a po twoim wpisie chętnie bym wypróbowała :)
OdpowiedzUsuńzajrzałam tutaj wczoraj i miałam wielką ochotę na taką słodką kaszę. obiecałam sobie, że będę pamiętac i że dziś w sklepie kupię najpotrzebniejszy składnik. i zapomniałam oczywiście. ale jaglanej na pewno spróbuję w takiej wersji.
OdpowiedzUsuńCHLEB. Przepis WZORCOWY wypieku CHLEBA typu KR-IRL (mini chlebki). *
OdpowiedzUsuńKASZĘ jaglaną __400g. oraz RYŻ biały lub brązowy, również __400g. gotujemy w jednym garnku (pojemność 4,0l.) przez ok. 15 minut. Do gotowania dodajemy 2,5 l. wody.
PRZYPRAWY TO:
Sól kamienna nieoczyszczona, również pieprz, kminek, ew. ziała wg uznania. Po zakończeniu gotowania całość pozostawiamy pod przykryciem na ok. 5-10 minut.
UGOTOWANE KASZA I RYŻ (MASA RAZEM 800 GRAM), WCHŁANIAJĄ WTEDY:
Całą użytą (2,5l.) do gotowania wodę, co następnie ułatwia formowanie i lepsze klejenie się tzw. mini chlebków. Do tego właśnie zestawu składników (kasza, ryż) dodajemy suchą masę: 150 gram OTRĄB PSZENNYCH i dokładnie mieszamy łyżką. Otręby chłoną wówczas dużo wody, którą uzupełniamy wlewając ok. 0,5 litra (przegotowanej).
DUŻĄ ŁYŻKĄ STOŁOWĄ NABIERAMY ZMIESZANĄ MASĘ TJ. KASZĘ Z RYŻEM WRAZ Z OTRĘBAMI:
Z takiej objętości FORMUJEMY chleb tzw. cienkie mini chlebki (ugniatamy palcami). Kładziemy na papierze do pieczenia, którym uprzednio pokryliśmy powierzchnię blachy. PIECZEMY w piekarniku (temp. 250oC przez ok. 50-60 minut) tj. do momentu uzyskania tzw. przyrumienienia.