sobota, 14 kwietnia 2012
WEGAŃSKI PISZINGER KARBOWY DLA ALERGIKÓW
Ostatnio staram się unikać margaryny utwardzanej, ale dzisiaj zrobiłam wyjątek. W domu pojawiło się zagrożenie w postaci 300-gramowej czekolady Milki. Musiałam szybko działać, żeby zapewnić sobie jakiś substytut czekolady, sytuacja była już na ostrzu noża;-) Wtedy przypomniałam sobie o waflu znalezionym tutaj i wiecie co? Jest pyszny! Reszta rodziny to potwierdza, a żadne z nas nie jest wielkim miłośnikiem karobu. Niemniej jednak piszinger wyszedł prawie jak kakaowy i w tym przypadku „prawie” nie robi wielkiej różnicy:-)
WEGAŃSKI PISZINGER KARBOWY DLA ALERGIKÓW
Składniki:
1 opakowanie suchych wafli bez mleka i jajek
1 kostkę margaryny bezmlecznej
8 łyżek cukru
wanilię w ulubionej formie
4 łyżki karobu
2 łyżki wody
(opcja: 8 łyżek Babilonu Pepti lub mleka roślinnego w proszku. W oryginale nie było, ale ja dodałam, bardzo ostrożnie, żeby jego smak nie był wyczuwalny. Komu smak Bebilonu Pepti nie przeszkadza może dać nawet więcej.)
Wykonanie:
Margarynę roztapiamy, dodajemy pozostałe składniki i doprowadzamy do wrzenia mieszając. Gotujemy na małym ogniu 3 min uważając, żeby masa nie przypaliła się. Dosypujemy mleko w proszku i odstawiamy żeby wystygło.* Lekko ciepłym przekładamy wafle. Przyciskamy czymś ciężkim i odstawiamy na kilka godzin. Smacznego!
*Jeśli masą nie przełożymy wafla, tylko włożymy ją do lodówki, otrzymamy krem typu Karobella.
piątek, 13 kwietnia 2012
BABKA DROŻDŻOWA WEGE Z RUMOWYM LUKREM I RODZYNKAMI
Dawno nie piekłam ciasta drożdżowego, a miałam na nie apetyt, który zaspokoiłam całkiem przyjemną babą znalezioną tutaj. Baba jest naprawdę spora, ale już na drugi dzień została z niej tylko nędzna ćwiarteczka. Co ciekawe, lepsza jest po nocy niż była od razu na ciepło.
BABKA DROŻDŻOWA WEGE Z RUMOWYM LUKREM I RODZYNKAMI
Składniki:
4 szklanki mąki
6 pełnych łyżek cukru
2-3 szklanki letniej wody (dałam 2 i w zupełności wystarczyło)
szczyptę soli
miąższ z 1/2 laski wanilii (dałam dwie kopiate łyżeczki cukru waniliowego)
40 g świeżych drożdży
1/2 szklanki oleju lub masła klarowanego (dałam olej i wydaje mi się, że powinna wystarczyć 1/3 szklanki)
3 kopiate łyżki rodzynek namoczonych w rumie
Lukier:
Łyżkę rumu z moczenia rodzynek ukręcić z kilkoma łyżkami cukru pudru.
Wykonanie:
Drożdże roztarłam z łyżeczką cukru, dodałam łyżeczkę mąki i pół szklanki wody. Gdy zaczyn ruszył dodałam go do reszty składników. Wymieszałam dokładnie drewnianą łyżką. Odstawiłam w ciepłe miejsce by urosło, następnie przełożyłam do formy natłuszczonej i wysypanej bułką tartą i jeszcze raz pozwoliłam, by ciasto urosło. Piekłam ok. 50-60 minut w 180˚C. Smacznego!
poniedziałek, 2 kwietnia 2012
WEGAŃSKI TORT à la CZARNY LAS DLA ALERGIKÓW
Po waniliowo-brzoskwiniowym torcie angielskim nabrałam ochoty na tort szwarcwaldzki. Oczywiście dwa z podstawowych składników tego tortu – czyli śmietana i czekolada - nie wchodziły w rachubę, trzeba więc było trochę pokombinować, szczególnie z ozdobieniem wierzchu. „Natchnienie” przyszło podczas robienia mleka słonecznikowego – wytłoczki wykorzystałam do zrobienia pysznego karmelowego krokantu. Weganie mogą oczywiście zamiast karobu użyć kakao, a zamiast krokantu czekolady, ale wersji dla alergików też niczego nie brakuje. Bardzo polecam.
WEGAŃSKI TORT à la CZARNY LAS DLA ALERGIKÓW
Biszkopt karbowy (od Pincake, z tortu motylkowego na dzień matki):
1,5 szklanki mąki
3/4 szklanki brązowego cukru nierafinowanego
szczypta soli morskiej
1 łyżka karobu
1 łyżeczka sody
pół szklanki oleju
1 łyżka octu balsamicznego
1 łyżka ekstraktu waniliowego
1 szklanka mleka (rozcieńczonego roślinnego lub koziego)- dałam owsiane
Suche składniki trzeba zmieszać, dolać składniki płynne, wymieszać metodą muffinkową tzn. tylko do połączenia składników. Przełożyć do wysmarowanej i obsypanej bułką tartą tortownicy 18-20 cm i piec ok. 30 minut w 175°C, aż patyczek będzie wychodził nieoblepiony.
Budyniowa masa waniliowa:
2 budynie waniliowe z cukrem (lub 2 budynie + 4 łyżki cukru)
500 ml mleka orkiszowego (lub owsianego, ale nie ryżowego!)
ok. 200 g margaryny bezmlecznej nieutwardzanej
cukier waniliowy
Budynie ugotować w 500 ml mleka według przepisu na opakowaniu razem z dodatkowym cukrem waniliowym. Wystudzić do temperatury pokojowej i utrzeć z margaryną na krem.
Krokant:
Dzięki użyciu wytłoczek zamiast świeżego słonecznika, krokant ma zupełnie neutralny smak – raczej karmelowy niż słonecznikowy. W zasadzie nie da się chyba rozpoznać z czego został zrobiony.
10 dag wytłoczek słonecznikowych pozostałych po zrobieniu mleka, dobrze odciśniętych przez gazę
10 dag cukru
2 łyżki margaryny bezmlecznej (ja dałam 1 łyżkę klarowanego masła i 1 łyżkę oleju)
Tłuszcz stopić, dodać wytłoczki i cukier, cały czas mieszając smażyć do zrumienienia. Na początku masa będzie blada, wilgotna i lepka, później zacznie się robić rumiana, sucha i chrupiąca. Wystudzić i przechowywać w szczelnym pojemniku.
Dodatkowo:
Słoiczek wiśni w cukrze lub ewentualnie konfitury wiśniowej (najlepiej oczywiście domowej roboty)
Wisienki koktajlowe do dekoracji
Złożenie tortu:
Biszkopt wyrównać nożem i przekroić na pół. Na dolnym blacie rozłożyć wiśnie lub posmarować go konfiturą wiśniową. Na wiśnie wyłożyć połowę masy i przykryć drugim blatem. Większą częścią pozostałej masy posmarować wierzch i boki tortu, obsypać tort krokantem, a dookoła wycisnąć szprycą dekoracyjne rozetki. Udekorować wisienkami. Smacznego!
Subskrybuj:
Posty (Atom)